Hałas od budynku biurowo-usługowego
ANALIZA HAŁASU W ŚRODOWISKU OD BUDYNKU BIUROWO – USŁUGOWEGO
WYKONAWCA
specjalista akustyki dr Krzysztof Leo
1. Podstawa opracowania
-
zlecenie wykonania analizy poziomu dźwięku w środowisku,
-
projekt budowlany, projekt zagospodarowania terenu, projekt instalacji wentylacji budynku,
-
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku,
-
załącznik nr 6 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody
-
obliczenia akustyczne w programie IMMI 2013.
2. Przedmiot i zakres opracowania
Przedmiotem opracowania jest analiza hałasu w środowisku generowanego przez projektowany obiekt biurowo – usługowy. Budynek ma powstać w wyniku przebudowy nieczynnej hydroforni na terenie osiedla mieszkaniowego. Zakres opracowania obejmuje: analizę przestrzenną hałasu w środowisku w programie IMMI 2013 z uwzględnieniem istniejącej zabudowy na podstawie modelu obliczeniowego (mapa hałasu). Model obejmuje rozkład poziomu dźwięku na fasadach.
3. Wyniki analiz akustycznych
Na podstawie projektu instalacji wentylacji i projektu zagospodarowania terenu zidentyfikowano źródła hałasu w środowisku związane z projektowanym budynkiem. Jako źródła hałasu przyjęto zlokalizowane na dachu budynku:
-
2 wyrzuty wentylatorów kanałowych TD Silent 250 pracujących na biegu HS,
-
2 wyrzuty wentylatorów kanałowych TD Silent 350 pracujących na biegu HS i LS,
-
2 wyrzuty wentylatorów kanałowych TD Silent 500 pracujących na biegu HS,
Poziomy mocy akustycznej wyrzutów przyjęto zgodnie z kartą katalogową wentylatorów dla strony tłocznej wentylatorów i jego odpowiedniego biegu. Dodatkowo przyjęto, że ruch pojazdów związany z projektowanym budynkiem wyniesie 4 samochody osobowe w ciągu godziny, dlatego symulowano hałas pochodzący od ruchu samochodów. Praca wentylatorów i ruch pojazdów odbywają się w porze dziennej w czasie funkcjonowania budynku, tj. w godz. 6 – 22. W związku z tym analiza obejmuje porę dnia.
Wygenerowano w programie IMMI 2013 lokalną mapę hałasu obejmującą najbliższą zabudowę mieszkaniową, mapa hałasu została wygenerowana dla rzędnych 4, 8, 15, 30 m n.p.t. w związku z wysoką sąsiadującą zabudową. Sytuacja obliczeniowa widoczna jest na rys.1.
Rys. 1 Przebudowywany budynek hydroforni na budynek biurowy (oznaczony na czerwono). Wokół budynku znajduje się zabudowa mieszkaniowa przy ul. O. i K.. Budynki: O. 3, B K. 56A, O. 5A, 5C o ilości kondygnacji kolejno: 13, 10, 10.
W związku z funkcją terenu: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna dopuszczalny poziom hałasu w środowisku Laeq wynosi:
Laeq < 55 dBA w ciągu dnia.
Poziom dopuszczalny obowiązuje 0.5 m – 2 m przed fasadą chronionego budynku. Dlatego obliczono poziomy hałasu przed elewacjami budynków A, B, C. Szczegółowe wyniki obliczeń zawierające mapy hałasu oraz poziomy na elewacjach budynków podano w załączniku.
WNIOSEK Z OBLICZEŃ
Poziomy hałasu w środowisku od projektowanej zabudowy budynku biurowo – usługowego nie przekraczają poziomów dopuszczalnych.
Załącznik
Rys. 2 Mapa hałasu w stanie projektowanym rzędna +4 m n.p.t.
Rys. 3 Mapa hałasu w stanie projektowanym rzędna +8 m n.p.t.
Rys. 4 Mapa hałasu w stanie projektowanym rzędna +15 m n.p.t.
Rys. 5 Mapa hałasu w stanie projektowanym rzędna +30 m n.p.t.