Akustyka kościołów: kościoły nowoczesne
Akustyka we wnętrzach kościołów nowoczesnych sprawia użytkownikom wiele kłopotów z którymi można sobie poradzić. Działania najlepiej podjąć na etapie projektowania i wznoszenia kościoła.
Wspomniane wcześniej akustyczne funkcje kościoła z chwilą przełomu posoborowego uległy zmianie na rzecz zwiększenia ilości słowa mówionego kierowanego do wiernych. W związku z tym w konflikcie stoją funkcja słowna i muzyczna wnętrza. Zakres wspólny parametrów akustycznych dla tych funkcji jest stosunkowo wąski i daje się zrealizować w małej klasie pomieszczeń. Dlatego podtrzymując tradycyjną akustykę w nowoczesnym kościele, często projektanci uciekają się do stosowania nagłośnienia do mowy. Muzyka w nowoczesnym kościele przybiera inne formy niż w tradycyjnym. Pojawia się instrumentarium elektroniczne, pojawia się też inny niż tradycyjny rodzaj śpiewu. Co ciekawe bardzo silnie zakorzenione jest w świadomości projektantów i użytkowników wzorzec akustyki kościoła. Kościół nowoczesny nieczęsto robi krok w stronę akustyki spełniającej transmisję mowy i muzyki. Takie podejście jednak obowiązuje w Kościele Protestanckim, w bardziej pragmatycznie myślącym społeczeństwie zza Wielkiej Wody. Wówczas kościoły przyjmują zadziwiającą dla nas formę sali kongresowo-koncertowej.
Nagłośnienie dla kościoła
Nagłośnienie mowy w kościele powinno zapewnić co najmniej dostateczną zrozumiałość mowy w jak największej liczbie miejsc. Aranżowanie przestrzeni dla wiernych powinno brać pod uwagę możliwości jej nagłośnienia. Niekorzystne na przykład są odosobnione miejsca dla których projektuje się dodatkowe głośniki. Podnosi to koszty i obniża jakość akustyczną przy niewielkim zwiększeniu miejsc siedzących.Przy nagłaśnianiu pomieszczeń pogłosowych jakimi są kościoły, obowiązuje zasada nagłośnienia przestrzeni jak najmniejszą liczbą kierunkowych głośników. Producenci i dystrybutorzy nagłośnienia stosują często inną strategię.
Dodatkowym aspektem nowoczesnych kościołów są nagłośnienia dla zespołów muzycznych. W tej sytuacji nagłośnieniu podlega śpiew i muzyka instrumentów. Ważne jest w takiej sytuacji przyjęcie odpowiedniej strategii nagłaśniania. Na przykład w mocno pogłosowych wnętrzach odpowiednie może okazać się dogłośnienie wokali i instrumentów, by zyskać wrażenie dużej spójności z akustyką pomieszczenia. Decyzje o wyborze systemu nagłośnieniowego oparte często są o cenę systemu, a nie o jego możliwości i dopasowanie do nagłaśnianej przestrzeni.
Ustroje dźwiękochłonne dla kościoła
Ze względu na charakter wnętrza kościoła, które przybiera najczęściej formę surową, chłodną i oszczędna istnieje problem z zastosowaniem ustrojów dźwiękochłonnych. Należy uciekać się do przemyślnego wkomponowywania i ukrywania ustrojów we wnętrzu. Historycznym przykładem są rezonatory częściowo wypełnione popiołem, które montowano w ścianach kościołów. Skracano w ten sposób czas pogłosu. Innym przykładem są dźwiękochłonne ławki, które przez swoją znaczącą powierzchnię mogą być jedynym ustrojem, który poprawi akustykę kościoła. Można stosować odpowiednio skonstruowane drewniane kasetony na suficie lub wykończenia ścian i łuków perforowaną płytą gipsowo – kartonową. Dodatkowa możliwość, choć nie koniecznie odpowiednia akustycznie dla kościołów, stwarzają natryskowe tynki akustyczne.
www.akustyka-pro.pl