Hałas sali bankietowej
Opiszę problem i sposób rozwiązania hałasu sali bankietowej, w której przy okazji imprez takich jak wesela, urodziny, koncerty i dyskoteki generowany jest hałas w środowisku.
W dzisiejszych lokalach bankietowo – tanecznych głównym źródłem hałasu jest instalacja nagłośnienia emitująca muzykę. Innym źródłem hałasu może być także instalacja nawiewno – wywiewna i klimatyzacji. Trudnym do kontrolowania źródłem hałasu są hałaśliwi goście, zwłaszcza poruszający się po otwartym terenie wokół lokalu. Do pozostałych źródeł hałasu zaliczyć można ruch pojazdów. Wszystkie te źródła mogą stać się dokuczliwe dla okolicznych mieszkańców.
W opisywanym etapie kroki zaradcze podjęto na etapie wyciszenia źródła hałasu jakim jest nagłośnienie parkietu tanecznego. Następnie przewidziano, przy okazji planów rozbudowy lokalu, strefowanie pomieszczeń, zgodnie z zasadą ukrycia źródła hałasu wewnątrz bryły budynku. Kolejnym krokiem jest poprawa izolacyjności fasad, aby jak najmniej hałasu przenikało na zewnątrz budynku. Aby zabezpieczyć sąsiednie tereny przed hałasem gości rozplanowano też teren, po którym mogą się poruszać oraz przewidziano ekran akustyczny.
Metodologia wyciszania polega na etapowej realizacji wymienionych zadań. Działania podjęte na pierwszym etapie to: montaż ukierunkowanego zestawu nagłośnieniowego, w tym zestawu kilku głośników niskotonowych pracujących w trybie kierunkowym dzięki odpowiednio dobranej geometrii i opóźnień ich sygnałów. Ukierunkowanie dźwięków o małych częstotliwościach w lokalu jest szczególnie ważne, ponieważ elewacja będąca głównym źródłem hałasu posiada duży procent przeszklenia i należy jej niepotrzebnie nagłaśniać. Pod oknami zlokalizowane są stoły, przy których poziom dźwięku powinien być zdecydowanie niższy niż na parkiecie tanecznym ze względu na zrozumiałość mowy. Skargi sąsiedzkie dotyczą hałasu niskoczęstotliwościowego w związku z jego emisją przez szyby, które mają niewielką izolacyjność akustyczną w niskim zakresie częstotliwości.
Kolejnym krokiem jest montaż z systemie nagłośnieniowym procesora DSP, którego zadaniem oprócz dopasowania charakterystyki częstotliwościowej sygnału do zestawów głośnikowych i akustyki pomieszczenia jest ograniczanie nadmiernego poziomu dźwięku powodującego przekroczenia dopuszczalnego poziomu dźwięku w środowisku. Do przemyślenia pozostaje poprawa akustyki sali, w ramach której pułapki basowe oraz inne ustroje dźwiękochłonne mogą obniżyć poziom hałasu przy newralgicznej elewacji szklanej. Regulacja systemu nagłośnieniowego polegać będzie na ustawieniu jednocześnie satysfakcjonującego i maksymalnego poziomu dźwięku na sali przy jednoczesnych pomiarach poziomu dźwięku w środowisku. Metodyka pomiarów dźwięku w środowisku przewiduje pomiary na gruncie chronionym w najmniej korzystnym miejscu lub pomiary przed fasadą chronionego budynku. Na dzień dzisiejszy zabudowa chroniona oddalona jest od lokalu o około 80 metrów. Jednak istnieje szansa, że w przyszłości zabudowane zostaną sąsiednie grunty i skargi powstaną w bezpośrednim sąsiedztwie, należy zatem rozważyć zakup sąsiednich gruntów lub ograniczyć hałas do wartości dopuszczalnych na granicy własnej działki.
akustyka-pro.pl